Molitanové desky v domácnostech, v průmyslu, i ve stavebnictví

Studená pěna

Označuje se písmeny HR. Jde o velmi kvalitní materiál s vysokou prodyšností, s extrémně dlouhou životností a vynikající pružností. Studené pěny se běžně vkládají jako výplně do autosedadel, sedacích souprav a křesel, zkrátka tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na komfort, prodyšnost, měkkost a elasticitu. Standardní rozměry tlouštěk 2 – 22 cm jsou lisovány v deskách 80, 90 a 100 cm x 200 cm.
pruhované prostěradlo.jpg

PUR pěna tepelně modifikovaná

Je částečně prodyšná a tvarově stálá o objemových hmotnostech od 18 do 50 kg/m3. V zásadě platí pravidlo, že čím vyšší objemová hmotnost, tím delší životnost. K výrobě těchto desek se používá odlehčený polyuretan, matriál využívají čalouníci a lze s ním osadit zahradní nábytek nebo lůžka s občasným přespáváním. Desky mohou být v tloušťkách od dvou do 22 cm a v základních rozměrech 100 x 200 cm.
kniha na posteli.jpg

Recyklát s pojivem

Výrobní technologie této molitanové desky spočívá na lisování recyklátu z PUR pěny, který je drcený a následně lepený speciálním lepidlem. Jsou to poměrně tuhé výrobky s dobrou mechanickou odolností a velmi dlouhou životností. Jejich hlavní předností je velmi nízká cena a tyto materiály nachází uplatnění jako izolační vrstva akustická i tepelná. Lze je nasadit do obytných i technických prostor pro změkčování podlah, izolaci stěn, stropů, sloupů. Nejčastější rozměry výhodné i pro transport jsou 80 nebo 90 x 200 cm. Objemová hmotnost bývá zhruba 65 kg/m3 a odolává protitlaku při zátěži 6,5 KPa. Tloušťka desek se pohybuje v rozmezí od 2 do 20 cm.

Paměťová pěna

Setkáme se s ní nejčastěji v provedení lůžkových matrací pro komfortní spaní, ale vyrábí se i ve formě desek o rozměrech 90 x 200 cm, případně 80 x 200 cm, s tloušťkou od 2 do 10 cm. Její využití je univerzální jak pro čalounické práce, polstrování, změkčení sedacích souprav, tak i pro dělené matrace nebo tzv. přídavné matrace. Lidově se jí říká „líná pěna“ a je také častým řešením pro občasné přespávání v rekreačních objektech nebo pro nečekané početné návštěvy v domácnosti.